Specjalna operacja bojowa Braun

Kolejną akcją "Agatu" w ramach szeroko zakrojonej akcji "Główki", była likwidacja Emila Brauna, członka NSDAP i SA, będącego kierownikiem urzędu mieszkaniowego [Wohnungsamt]. Decyzja jego likwidacji zapadła w KWP, gdy kończył opracowywanie planu masowego wysiedlenia mieszkańców Warszawy.

Likwidację Brauna kpt. "Pług" powierzył II plutonowi kompanii "Agat", na dowódcę akcji  wyznaczając "Orkana". Rozpoznaniem Brauna zajął się jak zwykle zespół wywiadowców "Rayskiego". Zespół przewidziany do akcji składał się z siedmiu ludzi i dwóch samochodów. Ponadto pięć łączniczek stanowić miało grupę rozpoznania i sygnalizacji, kolejnym czterem przypadła rola dostarczenia broni dla uczestników.

13 XII 1943 o godz. 7:30 zespół wykonawców zajął wyznaczone stanowiska. O godz. 8:13 "Hanka" spacerująca w pobliżu gmachu Opery dostrzegła wóz Adler-Diplomat jadący od strony ul. Wierzbowej w kierunku Senatorskiej i rozpoznała siedzącego w nim Brauna. Chustką dała znak "Orkanowi", który powtórzył sygnał rozpoczynając akcję. W tym czasie samochód skręcił w Daniłowiczowską i stanął przed bramą 1/3. "Kastor" - I wykonawca i "Polluks" - II wykonawca wybiegli z podcieni Pałacu Blanka. Za nimi ruszył cywilny agent, który wyjął pistolet z kieszeni. Został jednak błyskawicznie rozbrojony przez "Cyklona". "Kastor" i "Polluks" dobiegli do Brauna wysiadającego właśnie z samochodu w towarzystwie jakiegoś mężczyzny. Przed strzałem "Polluksa" Braun zrobił unik. Cywil, który wysiadł z samochodu, strzelił dwukrotnie do "Kastora", ale chybił. "Polluks" ponownie strzelił do Brauna trafiając go w  brzuch i dwukrotnie w głowę. W tym czasie osłona akcji - "Cyklon" i "Orkan" prowadzili ostrzał bramy Pałacu Blanka, z której strzelała niemiecka ochrona urzędu.

Brama wjazdowa Pałacu Blanka.

"Kastor" z peemu zastrzelił cywila, który jechał z Braunem. Padła również kobieta - trzeci pasażer wozu i Niemiec strzelający z balkonu Pałacu Blanka. Stale ostrzeliwując się, grupa wsiadła do samochodów i odjechała w stronę Starego Miasta. Na odprawie poakcyjnej u "Pługa", wykonawcy dowiedzieli się, że drugim zabitym Niemcem był Fredrich Pabst - prawa ręka Brauna, młody architekt - urbanista pracujący nad planem zmienienia Warszawy w 100-tysięczne, prowincjonalne miasto.

Friedrich Pabst [w okularach] prezentuje makietę "nowej Warszawy". Dalej stoją: Leist, Ohlenbusch i gubernator warszawski Ludwig Fischer.

Tak miała wyglądać Warszawa...

powrót