Starcie na ul. Targowej

Dnia 22.X.1943 w godzinach rannych, grupa dywersyjno-bojowa Kedywu OW złożona z 17 żołnierzy Oddziału Dyspozycyjnego por. "Kosy" [późniejsza kompania "Kolegium B"] Ludwika Witkowskiego [z Batalionu Saperów Praskich] obsadziła skrzyżowanie ul. Brzeskiej z ul. Ząbkowską, z zadaniem zaatakowania i zniszczenia przeprowadzających "łapanki" uliczne samochodów policyjnych.

Po dość długim bezskutecznym oczekiwaniu, dowódca zwinął akcję w tym miejscu, decydując się w zamian na zaatakowanie kompanii wartowniczej w momencie zmiany warty przed dzielnicową Komendą Policji [Abschnittswache Ost] przy ul. Targowej 15.

Abschnittswache Ost

Około godz. 11:00 oddział AK zajął stanowiska w rejonie ul. Kijowskiej, ale zwróciło to prawdopodobnie uwagę Niemców, bo do stojącego na wprost wartowni Jerzego Wiśniewskiego wybiegł oficer policji z pistoletem w ręku i zażądał okazania dokumentów. Doszło do wymiany ognia, w wyniku czego obaj padli zabici.

por. art. "Kosa" Ludwik Witkowski

cichociemny, d-ca "Kolegium B" Kedywu OW

 

Na ul. Targowej wywiązała się natychmiast walka z nadbiegającymi zewsząd Niemcami, która przerodziła się w szereg starć wzdłuż ul. Marcinkowskiego i Jagiellońskiej, aż do ul. Floriańskiej. Penetrowanie terenu trwało do godz. 16:30. Były liczne aresztowania podejrzanych przechodniów.

Straty Niemców - według sprawdzonych informacji: 6 zabitych i kilkunastu rannych.

Straty własne: 1 zabity, 2 pistolety.

D-ca akcji ppor. "Sternik" Roman Polkowski.

Kronika Policyjna z lat 1943-1944:

 

"22.X.1943 godz. 13:20 pomiędzy kilku nieznanymi mężczyznami a Schutzpolizei powstała strzelanina na ul. Targowej przed domem nr 17, podczas której zastrzelono 4 mężczyzn i 1 kobietę. Ranni zostali: 1 policjant niemiecki i 1 SS-man".

 

W meldunku dziennym WKK [Wehrkreiskommando] z 23.X.1943 podano:

 

"Na Pradze 5 uzbrojonych w pistolety maszynowe i granaty mężczyzn zaatakowało i ciężko zraniło urzędnika policji. W odwrocie napastnicy otworzyli ogień do 60-osobowego oddziału Kommandienstenkompanie-Nord. Zabity został 1 Wachmeister, ranny 1 Wachmeister i niemiecki urzędnik telegrafu. Okoliczne ulice zostały obstawione i przeczesane przez policje i Wehrmacht. Aresztowano 130 Polaków".