Wilhelm Canaris

1888 - 1945

Szef Abwehry - niemieckiego wywiadu wojskowego działającego w latach 1935-1944, jeden z organizatorów opozycji antyhitlerowskiej.
W czasie I wojny światowej jako porucznik niemieckiej marynarki wojennej zwrócił na siebie uwagę odwagą.

Po wojnie nadal prowadził działalność wywiadowczą w organizacji zakonspirowanej pod nazwą "Oddział Transportu Morskiego". W końcu grudnia 1934 roku, gdy był komendantem garnizonu w Schwenemünde (Świnoujście) Adolf Hitler, powierzył mu kierowanie wywiadem wojskowym. Wkrótce otrzymał stopień kontradmirała; w latach 1930-1940 awansowano go kolejno do stopnia wiceadmirała i admirała.

Himmler, Göbbels, Canarsis = wybuchowa trójka...

Canaris stworzył potężną organizację wywiadowczą, ale jednocześnie usiłował przeciwdziałać planom Hitlera. Skupił wokół siebie wielu najwyższych niemieckich oficerów przekonanych, że polityka nazistów doprowadzi Niemcy do zguby. Wysyłał do Wielkiej Brytanii emisariuszy (m.in. kpt. Roberta Treecka w 1935 i Ewalda von Kleista-Schmenzina w 1938 i 1939), którzy przekazywali zastępcy szefa brytyjskiego wywiadu Stuartowi G. Menziesowi informacje o polityce Niemiec, działaniach opozycji i przygotowaniach do zamachu stanu.

W czasie wojny Canaris wielokrotnie świadomie przekazywał Hitlerowi fałszywe informacje (m. in. w sprawie Hiszpanii i Gibraltaru, kapitulacji Włoch i lądowania alianckich wojsk pod Anzio).

We wrześniu 1943, gdy szef wywiadu SS Walther Schellenberg zebrał dowody spiskowej działalności pracowników Abwehry, Canaris został pozbawiony stanowiska.

Po zamachu na Hitlera w lipcu 1944, gdy wyszły na jaw nowe dowody jego antyhitlerowskiej działalności aresztowano go i 8 kwietnia 1945, po doraźnym procesie powieszono w więzieniu we Flossenbürgu.