BREN Mark III

Bren został wprowadzony do uzbrojenia w 1935 roku. Był licencyjną wersją czechosłowackiego rkm ZB 26. Nazwa pochodziła od nazw miejscowości Brno, w której znajdowały się zakłady Česká Zbrojovka Brno (producent ZB 26) i Enfield, w których znajdowały się zakłady Royal Small Arms Factory (miały produkować wersję licencyjną).
W stosunku do ZB 26 zmieniono nabój na angielski 0.303 cala, wydłużono komorę zamkową i uproszczono rozkładanie. Na potrzeby armii brytyjskiej produkowano prawie identyczne wersje MK.I, Mk. II i Mk. III. W czasie wojny powstała wersja kalibru 7,92 x 57 mm (dla Chin, produkowana przez kanadyjskie zakłady John Ingals w Toronto). W 1944 roku rozpoczęto produkcję lżejszej wersji Mk. IV.
W 1959 roku powstała wersja L4 kalibru 7,62 x 51 mm NATO. L4 produkowany był w wersjach A1 do A6. Wersje L4A3, L4A4 i L4A6 miały lufy z rowkami przyśpieszającymi chłodzenie w czasie intensywnego prowadzenia ognia. Choć jest to broń przestarzała, nadal znajduje się na uzbrojeniu armii brytyjskiej i indyjskiej, która wykorzystywała je podczas walk w Kaszmirze jeszcze na początku XXI wieku.

kaliber7,69 mm (0,303 cala)
ciężar9,98 - 10,88 kg
długość1140 mm
prędkość początkowa pocisku745  m/sek.
szybkostrzelność praktyczna60-90
sposób zasilaniamagazynek = 30 naboi

Testy Brena w Kanadzie - rok 1940

Ręczny karabin maszynowy Bren był zespołową bronią samoczynno-samopowtarzalną. Zasada działania oparta o odprowadzanie gazów prochowych przez boczny otwór w lufie, ryglowanie przez przenoszenie zamka w płaszczyźnie pionowej. Zasilanie magazynkowe (magazynek pudełkowy o pojemności 30 naboi, ale w praktyce ładowano tylko 28). Lufa wymienna zakończona stożkowym tłumikiem płomieni. Broń standardowo wyposażona w dwójnóg.

Rkm Bren trafił na wyposażenie Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie i w ramach zrzutów - do Armii Krajowej.

BREN Mark I

Czeski rkm ZB-30 zainstalowany na zdobycznym niemieckim samochodzie policyjnym - prawdopodobnie był to Steyer 1500, zwany przez warszawiaków "wanną". Zdjęcie wykonano w pierwszych dniach sierpnia 1944 w Śródmieściu.

Powstanie Warszawskie: BREN na stanowisku.

Oddział brytyjski [Hindusi?] wymiata niemieckie okopy...