Plan Woli

1.VIII.1944 przed godziną "W", koncentracja plutonu "Agaton" na cmentarzu Ewangelickim. Z niemiecką flagą pozuje mjr "Okoń" [Alfons Kotowski] - dowódca baonu "Pięść". Pod drzewem stoi zaparkowany Fiat należący do oddziału por. "Agatona". W ciągu następnych dni właśnie tym "samochodzikiem" odbywać się będzie ewakuacja rannych do szpitala Jana Bożego na Bonifraterskiej.

Koncentracja na cmentarzu Ewangelickim przed godziną "W". Po prawej [w cyklistówce] mjr. "Okoń".

Godzina "W" na Woli. Od lewej: "Okoń", "Makary" i "Agaton". Koncentracja baonu "Pięść"

Por. cc "Kubuś" Stefan Bałuk, w czasie okupacji w Oddziale Legalizacji "Wd-68" - "Agaton", w czasie Powstania Warszawskiego w plutonie "Agaton" baonu "Pięść", następnie w Kampinosie i w oddziale osłonowym K-dy Gł. AK. Autor licznych zdjęć ukazujących okupacyjną i powstańczą Warszawę.

Jego mundur to zdobyta na Stawkach SS-mańska bluza kamuflażowa [Tarnschlupfjacke] we wzorze "dębowym". Na piersi widoczne baretki Orderu Wojennego Virtuti Militari i Krzyża Walecznych.

Barykada zamykająca ul. Karolkową przy Żytniej.

W większości budowanych barykad pozostawiano wąskie przejścia, które oddziałom szturmowym umożliwiały komunikację wewnątrz zabezpieczonej dzielnicy. W głębi widoczna jest "lekka barykada", wykonana przez ludność cywilną Woli tuż po rozpoczęciu działań powstańczych. W późniejszych dniach, te spontanicznie budowane barykady, wzmacniano i przebudowywano pod fachowym okiem saperów. Na zdjęciu dwie barykady na ul. Karolkowej - widok w kierunku Żytniej.

Dowódca zgrupowania ppłk "Radosław" na Woli. Pierwsze dni sierpnia. Na krześle siedzi "Irma" - żona dowódcy Kedywu, szefowa łączniczek sztabu Kedywu.

Ulica Mireckiego, pod murem boiska "Skry" stoją rozbite 1 VIII 1944 niemieckie samochody.

Ul. Mireckiego; powstańczy patrol mija fabrykę Telefunken.

Na Woli w ręce powstańców wpadło wiele niemieckich pojazdów. Na zdjęciu zdobyczna ciężarówka należąca do Waffen-SS stoi na ul. Mireckiego przed wylotem ul. Karolkowej. W głębi widoczny mur cmentarza Ewangelickiego.

Opanowane 1.VIII.44 przez pluton por. "Stasinka" z "Kolegium A" magazyny Waffen-SS przy bocznicy kolejowej na Stawkach [przedwojenne magazyny firmy "Bacutil" - ul. Stawki 4], stały się głównym źródłem zaopatrzenia zgrupowania "Radosław" w mundury, ekwipunek i żywność. Właśnie stąd pochodziły słynne "panterki". Od 2.VIII.44 straż przy magazynach pełnili żołnierze 1806. dywizjonu rtm. "Nowaka". W mundury i ekwipunek zaopatrywały się tu także oddziały z pobliskiego Starego Miasta [m.in. zgrupowanie "Róg" - baon "Gustaw"].

Stawki

Oprócz mundurów na Stawkach zdobyto też znaczne zapasy artykułów spożywczych. W ciągu następnych dni było to poważne źródło zaopatrzenia w mąkę i cukier oddziałów walczących na Woli i Starówce.

Na Stawkach

Na Stawkach

Dziewczyny z "Dysku"

Wola, sierpień 1944. Ulica zamknięta barykadą.

Barykada z parowozów i wagoników kolejki wąskotorowej, ustawiona w poprzek ul. Okopowej na wysokości ul. Glinianej przy garbarni Pfeiffera. Na parowozach widoczne napisy: "GS idą do szturmu!","Warszawo tyś nasza", "Kompania Rudy pluton Felek", przesłonięta karykatura Hitlera. Napisy i rysunki wykonał sierż. "Wiech" [Józef Kłosiński, 20 l. † 2 IX Miodowa 23 - szpital], "3" oznacza III pluton "Felek" 2. kompanii "Rudy" baonu "Zośka". Przechodzący mężczyźni nie są żołnierzami "Felka".

Za prawym parowozem widoczny tramwaj linii "8" zaskoczony na ul. Okopowej wybuchem Powstania. W 1944 "8" kursowała po trasie: (kursy po godz. 20.00: POWĄZKI (CM. WOJSKOWY) – Powązkowska – ...) POWĄZKI IV BRAMA – Powązkowska – Okopowa – Towarowa – pl. Zawiszy – al. Jerozolimskie – PL. STARYNKIEWICZA.

Wola, kolumna samochodowa baonu "Parasol". Na pierwszym planie słynny Mercedes 170 V.

Kedyw "Kolegium A" na Woli, w pierwszym rzędzie siedzą od lewej: drugi [z widoczną opaską] - "Argos", czwarty - "Kryst". W drugim rzędzie klęczą od lewej: pierwsza - "Irys", drugi [z Thompsonem] - "Leszek", trzeci [z Bergmannem] - "Wicek". W trzecim rzędzie od lewej: drugi [z opaską na czapce] - "Bor".

"Kolegium A" - fot. "Laudański" z "Zośki"

Umundurowanie żołnierzy "Kolegium A" stanowią zdobyte na Stawkach bluzy maskujące "Tarnschlupfjäcke" i kurtki załóg dział szturmowych "Sturmgeschützjäcke M-42".

Stoją od lewej: pierwszy [bokiem] - "Brzozowski", trzeci [w berecie] - "Socha", czwarty - "Bor", ósmy - "Klemens", czternasty [twarz w cieniu] - "Jodła", osiemnasty [pierwszy w długich butach] - "Argos".

Żołnierze Kedywu "Kolegium A" w zdobycznych "panterkach". Na tych zdjęciach zwracają uwagę opaski noszone na lewych ramionach. W chustce w groszki [również zdobytej w magazynach] sanitariuszka "Anulka" ["Ania"] Anna Górska-Kaczyńska, która dołączyła do oddziału 4 sierpnia, po przedarciu się ze Śródmieścia.

Kedyw "Kolegium A", trzeci od lewej - "Argos"

Kedyw "Kolegium A", trzeci od lewej - "Bor".

Kedyw Kolegium A na zbiórce, drugi od lewej [z Bergmannem] "Bor" Zygmunt Siennicki

Kedyw "Kolegium A" na Woli 11 VIII 1944, od lewej:

- "Kostek" [Włodzimierz Denkowski, z Thompsonem, uczestnik akcji na Czackiego],

- "Lech" [Lech Zubrzycki, ostatni raz widziany 31 VIII 1944 na Bielańskiej, przebicie],

- "Kryst" [Czesław Kraśniewski],

- "Socha" [Jan Bagiński, uczestnik m.in. akcji na Gniewkowskiej],

- "Bor" [Zygmunt Siennicki, oparty o Bergmanna Bgm35, uczestnik akcji na Czackiego, poległ Ogród Saski - Królewska [?] 31 VIII 1944 - przebicie].

Gen. "Bór" wizytuje oddziały "Radosława"
Ppłk "Radosław" i szef sztabu Kedywu mjr "Bolek"
Oficerowie "Radosława"

Pierwsze dni sierpnia, żołnierze z baonu "Czata 49" przy zdobycznym motocyklu. Łączniczka "Ewa" [Anna Wyganowska - na tylnym siedzeniu] przekazuje rozkaz strzelcowi "Kropka". W następnych dniach "Ewa" przeniesie się do plutonu pancernego "Wacek", którego historię opisze po latach.

Anna Wyganowska-Eriksson: "Pluton pancerny w Powstaniu Warszawskim"

Zdobyczna ciężarówka "Czaty 49"

"Xenia" Ludwika Wyszomirska, łączniczka kpt. "Piotra", d-cy kompanii w baonie "Czata 49".

Żołnierze z "Czaty 49" wyciągają z zasobników zrzutowe "PIATy". Trzeci od lewej stoi kpr. pchor. "Andrzej" [Andrzej Maringe], w środku siedzi kpr. pchor. "Potwór" [Stanisław Potworowski].

"Piatowcy" z "Czaty".

Zrzutowe Piaty, w tle ciężarówka-rusznikarnia

Zdobyczna ciężarówka Renault dowoziła zaopatrzenie z opanowanych magazynów na Stawkach

"Czata 49"

Na zdobycznej ciężarówce improwizowany warsztat rusznikarski "Czaty 49". Wola, sierpień.

Rusznikarze mieli ręce pełne roboty...

Żołnierze "Zośki" przy zdobytej "Panterze"

5 VIII baon "Zośka" uwolnił 348 Żydów więzionych w obozie przy ul. Gęsiej ["Gęsiówka"].

Patrol z kompanii "Giewonta" oprowadzany po terenie obozu przez uwolnionego Żyda.

Żołnierze "Giewonta" na terenie wyzwolonego właśnie obozu. W środku "Howerla" [poległ 22 VIII na boisku "Polonii"], po prawej "Orlicz" [zginął na Starówce].

Patrol z II plutonu "Alek" 2. kompanii "Rudy" baonu "Zośka" - 5 VIII 1944 teren "Gęsiówki". W sekundę po zrobieniu tego zdjęcia, w mur nad głowami powstańców uderzył niemiecki pocisk karabinowy - nikomu nic się nie stało...
Od lewej stoją:
- "Wojtek" Wojciech Omyło, do Warszawy przyjechał z Częstochowy specjalnie "na powstanie" - 1.VIII.1944, poległ 8.VIII.1944 na Cmentarzu Ewangelickim,
- "Laudański" Juliusz Deczkowski, ciężko ranny 8.VIII.1944 na Cmentarzu Ewangelickim, autor licznych zdjęć ukazujących szlak bojowy baonu "Zośka", wykonanych wiosną 1945,
- "Ćwik" Tadeusz Milewski, poległ na terenie "Gęsiówki" w dniu zrobienia tego zdjęcia.

Zdobyta "Gęsiówka"
Wieża strażnicza obsadzono przez żołnierzy z "Zośki"
Trwa jeszcze radość wyzwolonych... Jeden z więźniów w niemieckim hełmie.
Rozbity bunkier na terenie byłego getta

Patrol por. "Agatona" z baonu "Pięść" w drodze z Woli do Śródmieścia.

Patrol por. "Agatona": skok przez ostrzeliwaną ulicę Chłodną na skrzyżowaniu z Wronią. Widoczna narożna kamienica Chłodna 43 róg Wronia 56, w głębi wylot Krochmalnej na Wronią.

Żołnierze "Agatona"

Żołnierze "Agatona" w Śródmieściu

Żołnierze ppor. "Tadzika" [Tadeusz Wąsowski] z I plutonu 1. kompanii "Bolek" zgrupowania "Leśnik", walczący razem z oddziałami ppłk "Radosława" na Muranowie, 11 VIII 1944, w wypadzie na Stawki, zdobyli lekkie działo 5 cm PaK 38 z zapasem 80 nabojów. Działo przyczepione do ciągnika artyleryjskiego Unic P 107 Kennummer U 304 (f) [wg innych źródeł ten ciągnik to "Lanz-Bulldog"] odtransportowano na Starówkę. Na zdjęciu: prezentacja działa w Ogrodzie Krasińskich dla korespondentów prasy powstańczej.

W kolejnych dniach, po naprawie uszkodzonej iglicy - wykorzystywano je bojowo na północno-zachodnim odcinku obrony [baon "Chrobry I"]. Ustawiono je na Nalewkach, pomiędzy Pasażem Simonsa i Arsenałem. 20.VIII.1944 to właśnie działo zniszczyło na ul. Nalewki niemiecki wóz szturmowy Sd.Kfz. 301 Schwere Ladungsträger B IV.

Wola, pierwsze dni sierpnia, ul. Karolkowa. Grupa powstańców stojących pod nowoczesną kamienicą przy ul. Karolkowej 78 – widok w kierunku północnym na zabudowę przy ul. Mieleckiego. Od lewej: NN porucznik [dwie gwiazdki przyczepione do czapki polowej] w "panterce" Waffen-SS [Tarnschlupfjäcke M38], o "palmowym" ["Palmenblattmuster"] wzorze kamuflażu. Materiał taki produkowany w latach 1940-42 był szeroko stosowny przez oddziały Waffen-SS w Jugosławii i na terenie ZSRR. Na głowie oficera czapka polowa Tarnmütze M-42 w kamuflażu "platanowym" ["Platanemtarnmuster"]. Za jego plecami – po lewej – widoczna barykada [wał ziemny] zamykająca ul. Karolkową przed Żytnią. Pod ścianą kamienicy oddział powstańczy przechodzi pod murem kamienicy mijając nasyp. W głębi widoczna zdobyczna niemiecka ciężarówka. Stojący w środku niski, starszy powstaniec NN, ubrany jest w bluzę kamuflażową pokrytą wzorem "rozmytym" ["Rauchtarnmuster"] produkowanym w latach 1941-44. W tym samym wzorze jest jego czapka polowa. Powstaniec stojący po prawej stronie [z lornetką] ma na sobie bluzę kamuflażową o wzorze "dębowym" [Eichenlaubtarnmuster B] produkowanym od 1941 do końca wojny. Jego czapka, podobnie jak NN porucznika, jest we wzorze "platanowym".
Widoczna po prawej kamienica przy ul. Karolkowej 78 stała vis a vis kompleksu Ewangelickiego Domu Starców [Żytnia 36], w którym 1 VIII 1944 miała miejsce koncentracja baonu "Parasol". Od 5 VIII 1944 Ewangelicki Dom Starców i znajdujące się w jego najbliższym sąsiedztwie cmentarze Kalwiński i Ewangelicki były miejscem zaciętych walk pomiędzy "grupą odsieczy" SS-Gruppenführera Heinza Reinefartha, a zgrupowaniem Kedywu KG AK dowodzonym przez ppłk. "Radosława" Jana Mazurkiewicza. Walczyły tu baony "Czata 49", "Parasol", a na górnych piętrach widocznej kamienicy stanowiska ogniowe [z ostrzałem cmentarzy i pobliskiej ul. Żytniej] urządziły plutony komp. "Zemsta" baonu "Pięść". Walki w tym rejonie trwały do 8 VIII 1944.

Powstańcy na Woli

Kompania "Zemsta" baonu "Pięść" na zbiórce. Przed frontem stoi dowódca kompanii por. "Porawa" Stefan Matuszczyk. W tle po prawej fragment kamienicy Karolkowa 78.

Por. "Porawa" składa meldunek d-cy baonu "Pięść" mjr. "Okoniowi" [Alfons Kotowski].
Kompania "Zemsta" z baonu "Pięść" podczas odprawy na Woli.
Baon "Pięść": czujka na dachu Domku Grabarza przy Cmentarzu Ewangelickim
Ewakuacja rannych - baon "Pięść"
Ewakuacja rannych - baon "Pięść"
Pogrzeb w baonie "Pięść"

Pogrzeb [prawdopodobnie] ppor. "Naprawy" - baon "Pięść".

W pierwszych dniach Powstania poległych chowano jeszcze w trumnach
Plan

Ulica Bonifraterska w kierunku pl. Krasińskich. Na pierwszym planie mur getta. po prawej widoczny gmach Sądu Okręgowego [pl. Krasińskich 12].

Getto przy ul. Muranowskiej
Getto przy ul. Muranowskiej
Teren getta od Bonifraterskiej w kierunku Świętojerskiej, Ogrodu Krasińskich i Leszna.
Oddział powstańczy przy kościele na terenie szpitala Jana Bożego.
Ulica Sapieżyńska róg Bonifraterskiej. Po prawej narożnik zabudowań szpitala Jana Bożego.

Bonifraterska przy pl. Krasińskich. Po lewej gmach Sądu Okręgowego [tzw. "sądy poprzeczne"], w głębi Pałac Krasińskich.

Walki w rejonie Bonifraterskiej. Powstańcom udało się podpalić niemiecki pojazd pancerny, niemiecka piechota biegiem wycofuje się.

Pluton "Torpeda" baon "Miotła", od lewej: Marek [Marian Ławacz], "Krysia" [Krystyna Trzaska], "Horski" [Zenon Jackowski], "Bogdanka" [Danuta Marciniak] i "Sowa" [Zbigniew Wojterowski], klęczy "Łata" [Jan Romańczyk].

Oficerowie sztabu zgrupowania "Radosław"

 "Siódemka" [Janusz Pawłowski] - żołnierz "Parasola" ze swoim STEN-em.

"Parasolarze": "Siódemka", NN i "Władysław" [NN].

"Parasolarze": "Mikro" [Leon Bednarski], "Szarak" [Henryk Zajączkowski] i "Władysław" [NN]. Zwracają uwagę SS-mańskie "panterki" w kamuflażu "palmowym".

"Stal" Tadeusz Migda z "Parasola"

"Parasol" w Pałacu Krasińskich. Ostatnie znane zdjęcie "Jeremiego" [po lewej], obok siedzi "Mirski".

Żołnierze baonu "Parasol", po lewej kpr. "Warszawiak" Witold Modelski - poległ 20 IX 1944 na Czerniakowie. Za nim - w "panterce" - "Arab" Wiesław Kalinowski, ur. 22 V 1925 w Warszawie, żołnierz zgrupowania kampinoskiego, do 2. kompanii baonu "Parasol" dołączył 21 VIII 1944 na Starówce. Ciężko ranny 14 IX 1944 r. na Czerniakowie, zamordowany 22 lub 23 IX 1944 r. przy ul. Wilanowskiej 18.

kpr. "Warszawiak"
kpr. "Warszawiak"
kpr. "Warszawiak"

Samochód wykorzystywany przez sanitariat "Parasola" do transportu rannych. Wóz porzucony w Ogrodzie Krasińskich - zdjęcie z 1945.

Łączniczki "Radosława"

Wejście do kanału na Wareckiej osłonięte płytami chodnikowymi. Przy wychodzeniu pomagali powstańcy ze Śródmieścia.

Zgrupowanie "Radosław" do włazu na pl. Kraińskich weszło jako ostatnie; nad ranem 2 IX 1944. Po kilku godzinach marszu powstańcy wyszli na rogu Nowy Świat - Warecka w Śródmieściu-Północ. Jako pierwsi pojawili się członkowie "desantu kanałowego" na pl. Bankowy; żołnierze "Czaty 49" i baonu "Miotła" z plutonu ppor. "Torpedy" - tam uwiecznił ich reporter BiP Jerzy Tomaszewski. Na zdjęciu żołnierze z "Miotły" tuż po wyjściu z kanałów. Od prawej: Mieczysław Nitecki "Orkan", NN "Wujcio" (siedzą tyłem), Kazimierz Gabara "Łuk", Mieczysław Lach "Pestka", Bogdan Ostrowski "Tygrys", NN "Franuś", NN, Tadeusz Jędrzejewski "Wszebor" (w okularach), NN, w głębi Kazimierz Jackowski "Torpeda" i Michał Panasik "Szczęsny"

Żołnierze "Miotły" po wyjściu z kanałów, od lewej: Tadeusz Jędrzejewski "Wszebor", Zenon Jackowski "Adam Horski" (zabandażowany), NN (tyłem), pod ścianą: Bogdan Ostrowski "Tygrys", Mieczysław Lach "Pestka" (w hełmie), Kazimierz Gabara "Łuk" - pozostali nie rozpoznani.

Mieczysław Lach "Pestka"

Ulica Warecka

Od lewej: Zenon Jackowski "Adam Horski", Franciszek Świerczewski "Franek" i Bogdan Ostrowski "Tygrys"

Baon "Miotła" na Wareckiej, od prawej: Michał Panasik "Szczęsny", NN "peżetka" ze Śródmieścia, Kazimierz Jackowski "Torpeda", łączniczka NN "Krysia" [siedzi], Bogdan Ostrowski "Tygrys" [stoi tyłem z MG.42], NN "Kolejarz" [stoi w okrągłej czapce], Kazimierz Gabara "Łuk" [siedzi w czapce z opaską], NN [tyłem z Mauserem].

Ulica Warecka
Ulica Warecka

Od lewej: "Wszebor" - Tadeusz Jędrzejewski, "Tramwajarz" - Stanisław Madej, "Janusz Głowacki - Janusz Kokorniak i NN

Rejon włazu na Wareckiej - żołnierze baonu "Miotła": w hełmie Tadeusz Rajszczak "Maszynka", w środku Kazimierz Gabara "Łuk", po prawej NN.

Na pierwszym planie [w hełmie] "Maszynka", za nim 17-letnia łączniczka "Władka" z baonu "Parasol" [Henryka Zarzycka Dziakowska]. Ranna w rękę około 28 sierpnia, następnie operowana i ewakuowana kanałami wraz z pierwszą grupą rannych tego oddziału.

Wg żołnierzy "Miotły" na zdjęciu od prawej: Danuta Aniszewska "Bogdanka", Wiesława Wójcicka-Reiff "Sławka" i "Maszynka".

Przez całe Powstanie "Władka" spisywała swoje przeżycia w pamiętniku. Drukiem jej wspomnienia ukazały się dopiero po 60 latach...

"Parasolarze" po wyjściu z kanału na ul. Wareckiej 1.IX.1944. Zwracają uwagę: znak baonu naszyty na niemiecką czapkę polową i apaszka łączniczki. Różnokolorowe chustki przewiązane pod szyją, w czasie walk na Starym Mieście stały się znakiem rozpoznawczym oddziałów, jednolicie ubranych w zdobyczne "panterki". Każdy oddział używał chust w innym kolorze.

Od lewej stoją:

- nierozpoznana łączniczka,

- "Kama" [Maria Stypułkowska-Chojecka, brała udział w likwidacji Kutschery],

- ranny kpr. pchor. "Krzych" [Krzysztof Palester, w czasie walk na Starówce stracił oko, przeszedł kanałami do Śródmieścia, poległ we wrześniu 1944 na Czerniakowie].

Krzysztof Palester w czasie obrony Warszawy we wrześniu 1939 został odznaczony osobiście przez gen. dyw. Juliusza Rómmla Krzyżem Walecznych. Późniejszy "Krzych" miał wtedy 16 lat...

 

Wspomina Danuta Kaczyńska "Lena", sanitariuszka 1. kompanii baonu "Parasol":

Poza opieką sanitarną i utrzymywaniem łączności dziewczęta wykonywały również wiele czynności gospodarczych, m.in. reperowały odzież, naszywały na rękawach panterek czerwone tarczki z białym parasolem.

Nigdy nie miałam zdolności "do igły", a tu zapanowała moda na haftowanie parasoli na czapkach. Hełmy były niewygodne i chłopcy - zanim nie przekonali się o ich skuteczności - woleli nosić czapki (ja też częściej nosiłam hełm przy pasie, a furażerkę na głowie). A czapki przy przeskakiwaniu przez ostrzeliwany teren łatwo się gubiły. Więc przynosili nową, znalezioną lub podkradzioną w innym oddziale, i prosili:

- Wyhaftuj mi parasola!

Pierwsze moje "dzieła" przypominały bardziej potworki niż parasole. Potem się trochę przyuczyłam, ale nigdy nie polubiłam haftowania.

Baon "Miotła", pierwszy z lewej Juliusz Jaworski "Sułkowski", czwarty - Józef Nyc "Piorun"

"Zośka" [Zofia Dąbrowska] łączniczka z baonu "Zośka", zginie 3 dni później na Czerniakowie...

"Czata 49": ze zdobycznym MG 42 stoi kpr. Antoni Kłopocki "Dąbek".

"Czata 49": MG 42 trzyma kpr. "Dąbek".

"Czata 49"

Baon "Miotła", pierwszy z prawej - ppor. Ludwik Śmigielski "Ludwik"

Baon "Miotła", pierwszy z lewej Tadeusz Jędrzejewski "Wszebor", pierwszy z prawej ppor. Ludwik Śmigielski "Ludwik".

Ulica Warecka, oddział "Torpedy", w środku [bez nakrycia głowy] Bogdan Ostrowski "Tygrys", za nim Jan Kurpiński "Gabryś" i "Wujcio" - ostatni w szeregu.

Anna Kakiet "Ania" i Dyonizy Rutkowski "Dyzio Ruta"
Pod ścianą siedzi Dyonizy Rutkowski "Dyzio Ruta"

Ulica Warecka, oddział "Torpedy", pierwsi w szeregu: "Wujcio", Jan Kurpiński "Gabryś" i Bogdan Ostrowski "Tygrys".

Ulica Warecka
Przejście przez barykadę
"Maszynka" z baonu "Miotła"

Jerzy Zarzycki "Pik" - korespondent BiP KG AK - w rozmowie z powstańcami przybyłymi ze Starówki. W 1936 Zarzycki zadebiutował jako reżyser filmów fabularnych. Współzałożyciel Stowarzyszenia Miłośników Filmu Artystycznego "Start", od 1935 członek Spółdzielni Autorów Filmowych. We wrześniu 1939 w ekipie filmowej Dowództwa Obrony Warszawy. Podczas Powstania Warszawskiego szef operatorów kronik powstańczych. W latach 1955-61 kierownik artystyczny Zespołu Realizatorów Filmowych "Syrena". Po wojnie, w latach 1947-1970 wyreżyserował kilkanaście filmów m.in. "Miasto nieujarzmione", "Znicz olimpijski", "Pogoń za Adamem".

Plan

ppłk "Radosław" z adiutantem ppor. "Klarą"  - ul. Solec, wrzesień 1944

Czerniaków 1945...