Karabinek Mausera Kar98k był podstawową, indywidualną bronią niemieckiego piechura w latach II Wojny Światowej. Była to broń powtarzalna, z zamkiem ślizgowo-obrotowym, czterotaktowym, zasilana nabojami Mauser 7,92 x 57 mm z 5-nabojowego magazynka wewnętrznego ładowanego z łódki. Karabinki Kar98k produkowane w początkowym okresie wojny były bronią znakomitej jakości, która jednak wraz z rosnącymi potrzebami i pogarszającą się sytuacją znacznie się pogorszyła. W roku 1943 do produkcji weszła odmiana "ekonomiczna" tzw. Kriegsmodell, na widok której: "przedwojenni kontrolerzy jakości zapewne zmarli by na atak serca"...

Karabiny Mausera były przed wojną licencyjnie produkowane w Radomskiej Fabryce Karabinów pod oznaczeniem Mauser 98a, po modernizacji zmienionym na Mauser wz. 29.

Duże ilości tej broni - zarówno produkcji polskiej jak i niemieckiej - w czasie Powstania Warszawskiego wykorzystywali żołnierze AK.

W Śródmieściu

Stanowisko powstańcze w Śródmieściu Północnym: żołnierze AK prowadzą ostrzał w stronę ul. Towarowej z barykady przegradzającej ul. Srebrną przy ul. Miedzianej.

Barykada na Srebrnej przy Miedzianej

Stare Miasto. Żołnierz kompanii "Anna" na stanowisku bojowym w pobliżu Kościoła Garnizonowego przy ul. Długiej. Uzbrojeniem strzelca jest zdobyczny niemiecki Mauser 98k.

zobacz też Mausery snajperskie

kaliber7,92 mm
prędkość początkowa pocisku860 m/s
masa bez bagnetu3,9 kg
masa z bagnetem4,33 kg
długość bez bagnetu1340 mm
długość z bagnetem1340 mm
pojemność magazynka5 nabojów

szybkostrzelność praktyczna

10-12 strz./min
strzał bezwzględny2000 m
ogień skuteczny800 m

Kiedyś zastanawiałem się czy można jeszcze gdzieś spotkać "nietknięte" karabinki 98k Mausera. Okazało się, że tak!

"Hej, chłopcy, bagnet na broń!"