zobacz więcej!!!

W 1934 roku do uzbrojenia Wermachtu wprowadzono uniwersalny karabin maszynowy MG-34. Była to broń doskonała, ale skomplikowana i droga w produkcji. Dlatego niemieckie firmy zbrojeniowe kontynuowały prace nad tego rodzaju bronią.
W połowie 1939 roku w firmie Metall und Lackierwarenfabrik Johannes Grossfuss AG (spotykana jest też nazwa Paul Johannes Grossfuss Metall und Lackierwaren) powstał prototyp nowego ukaemu. Nowa broń została opatentowana we wrześniu 1939 roku.
O procesie konstruowania karabinu maszynowego MG-42 niewiele wiadomo. Jedyną osobą, która na pewno brała udział w jego projektowaniu był inż. Grunow, który opracował osłonę lufy z komorą zamkową. Kto był konstruktorem zamka – nie wiadomo. Według jednej z hipotez zamek MG-42 jest twórczym rozwinięciem opatentowanego w 1937 roku przez polskiego inżyniera Edwarda Stecke zamka półswobodnego, w którym rozchylane dźwignie zastąpiono rolkami. Dokumentacja tego rozwiązania dostała się w ręce niemieckie w 1939 roku po wkroczeniu wojsk hitlerowskich do Warszawy, kiedy to specjaliści z Wehrmachtu poszukiwali dokumentacji wszystkich rozwiązań mogących przydać się Niemcom.
W 1941 roku rozpoczęto produkcję nowej broni, która oficjalnie została przyjęta na uzbrojenie w 1942 roku jako Maschinegewehr 42 (MG-42).

MG-42 nazywany był przez żołnierzy niemieckich Hitler-Seage (niem. Piła Hitlera), ze względu na jego długość i sposób noszenia na pasie na sposób podobny do drwali noszących piły.
MG-42 został po raz pierwszy użyty w maju 1942 w Afryce. Pierwszymi żołnierzami, którzy z niego strzelali w warunkach bojowych, byli grenadierzy pancerni z Afrika Korps feldmarszałka Erwina Rommla. Tak rozpoczęło się bojowe użytkowanie karabinu, który powszechnie jest uważany za udany pierwowzór nowoczesnego uniwersalnego karabinu maszynowego. Oryginalność i trafność rozwiązań konstrukcyjnych sprawiają, że mimo upływu 60 lat, broń ta jest nadal produkowana (po wojnie pojawiły się nowe wersje tego karabinu: MG-42/59, MG-1 i MG-3 strzelające NATO-wską amunicją kalibru 7,62 mm).
MG-42 zdobył tak duże uznanie, że Amerykanie postanowili skopiować tą broń na podstawie kilku zdobytych egzemplarzy, lecz próby te skończyły się fiaskiem. Do dziś w większości współczesnych karabinów maszynowych stosuje się rozwiązania, które po raz pierwszy pojawiły się właśnie w MG-42.

Zobacz koniecznie!!! MG-42 video!!!

Nabój 7,92 x 57 mm Mauser
Masa 11,6 kg (na dwójnogu)
32,6 kg (na podstawie trójnożnej)
0,18/1,5 kg (taśmy pustej/ załadowanej 50 nabojami)
Długość 1230 mm
Długość lufy 565 mm
Długość linii celowniczej ?? mm
Szybkostrzelność teoretyczna 1500 strz./min (wg. niemieckiej instrukcji)
1200 strz./min (wg. większości źródeł)
Szybkostrzelność praktyczna 
Prędkość początkowa pocisku ~800 m/s
Zasięg 800 m (skuteczny z dwójnogu)
1800 m (skuteczny z trójnogu)

Powstanie Warszawskie

Połowa sierpnia - Śródmieście. Obsługa zdobycznego MG-42 na stanowisku bojowym.

Obsługa MG-42 na Powiślu
W Śródmieściu