"Si vis pacem para bellum"

[Jeżeli chcesz pokoju, gotuj się do wojny]

 

Był to pistolet samopowtarzalny opracowany przez inż. Georga Lugera, stanowiący ulepszoną wersję pistoletu Hugo Borchardta. Działa na zasadzie krótkiego odrzutu lufy. Ryglowanie kolankowe w układzie górnym powoduje przysłanianie linii celowania w momencie strzału.

Przyjęty do uzbrojenia armii niemieckiej w roku 1908 w trzech wersjach różniących się długością lufy i przeznaczeniem. Podstawową odmianę stanowił Heerespistole z lufą długości 102 mm, który po I wojnie światowej wyparł z produkcji pistolety Marinepistole z lufą długości 152 mm, oraz Artilleriepistole z lufą długości 203 mm.

Te dwa ostatnie typy zaopatrzone były w dostawną kolbę drewnianą. Artilleriepistole wyposażono w specjalny pudełkowo-bębnowy magazynek na 32 naboje. Broń ta produkowana od 1916 zyskała wielką popularność jako pistolet szturmowy. Próby przerobienia jej na pistolet maszynowy zakończyły się fiaskiem.

Po I wojnie światowej, w związku z postanowieniami Traktatu Wersalskiego, pistolet P-08 był produkowany w Niemczech z lufami kalibru 7,65 mm i 7,62 mm, lufy te jednak można było bez trudu wymieniać na lufy 9 mm. Do zalet broni zaliczyć należy bardzo dobre wyważenie, natomiast główną wadą było wspomniane wcześniej "kolanko" - wyskakujące ponad linię celowania w chwili oddania strzału. Użytkownicy "Parabelek" narzekali także na: "tendencję wyrzucania łusek w kierunku twarzy strzelającego" - potwierdzają to niektóre relacje żołnierzy Kedywu KG AK.

Kolejną wadą było... zbyt staranne wykonanie broni! Części P-08 były frezowane z zegarmistrzowską dokładnością i w efekcie zacięcie broni mógł spowodować nawet drobny pył, przez co broń na polu walki stawała się często "mało wartościowym kawałkiem żelaza" - wymagała od użytkownika starannego czyszczenia i konserwacji. Można było z niej strzelać tylko nabojami 9x19mm Parabellum - inne naboje również powodowały zacięcia. Generalnie "Parabelki" ustępowały pola późniejszym pistoletom Walther P-38.

W ręce żołnierzy AK broń ta trafiała jako zdobycz w akcjach zbrojnych. Była tez kupowana od wycofujących się z frontu Niemców, Włochów i Węgrów.

kaliber9 mm
masa z pełnym magazynkiem0,89 kg
prędkość początkowa pocisku320m/sek.
pojemność magazynka8 nabojów
szybkostrzelność praktyczna8 strzałów / 18-20 sek.
długość 220 mm
amunicja9x19 mm Parabellum

Doskonały model z drewnianymi nakładkami na rękojeści.

Artilleriepistole wyposażono w specjalny pudełkowo-bębnowy magazynek na 32 naboje. Podobnie jak w Mauserach C/96 pistolet ten wyposażono w dostawianą kolbę-kaburę.

W USA mieszka pewien kolekcjoner, który z żelazną konsekwencją zbiera "Parabelki"... Na zdjęciu widać tylko część jego zbiorów - przechowywanych w szafie pancernej.

Marinepistole z lufą długości 152 mm

Popularność "parabelki" nie słabnie. Na całym świecie produkowane są wersje kolekcjonerskie będące wiernymi kopiami tego najsłynniejszego niemieckiego pistoletu II Wojny Światowej.

Oryginalna niemiecka kabura P-08

Kolekcjonerski Luger - seria limitowana...

Parabellum "Carabine"!

"Jak bawią się Amerykanie" :) Najedź kursorem na obraz!!!

Luger wykonany w sierpniu 1939 dla Hermanna Göringa
Kolejny kolekcjonerski komplecik...

W marcu 1904 roku Georg Luger opatentował swój pistolet w USA...