... niewinne początki...

Stosstrup "Adolf Hitler" ["oddział uderzeniowy"]. W środku [z wąsami] twórca jednostki -  Julius Schreck, w tym czasie osobisty kierowca Hitlera. Bojowcy noszą stare mundury Reichswehry - używane wówczas także przez Freikorpsy i SA. Wyróżnikiem są czarne czapki narciarskie ze znakiem Totenkopf.

W 1925 pierwsi członkowie Schutzstaffel wyglądali dosyć śmiesznie... Przypominali raczej bandę przerośniętych skautów w krótkich spodenkach i czapkach marynarskich, na których czyjaś złośliwa ręka przymocowała monumentalne orły ze swastykami. Po kilku latach widok SS-manów nie będzie już wywoływać uśmiechów...

Poczet sztandarowy.

Monachijski "Stosstrupp-Hitler" przed wyjazdem na kolejną akcję...

Berlin, rok 1933. Przerwa obiadowa podczas ćwiczeń SS-Sonderkommando "Zossen" [późniejsze Leibstandarte SS "Adolf Hitler"]. Żołnierze w starych mundurach ćwiczebnych [uzyskanych z magazynów Reichswehry], na głowach charakterystyczne czapki "Krätzchen".

1. kompania LAH.

SS-Obersturmführer LSSAH i dwaj rekruci w mundurach ćwiczebnych. Oficer nosi szarą kurtkę mundurową oraz czarne kawaleryjskie bryczesy i czapkę służbową. W pierwszym okresie formowania oddziałów zbrojnych SS, mundury najczęściej pochodziły z magazynów Reichswehry. Dopiero w 1932 pojawiły się słynne czarne uniformy, z którymi SS odtąd będą kojarzone. Na hełmach M-1918 pierwszy rodzaj tarcz SS stosowanych od jesieni 1934 do sierpnia 1935. Zdjęcie wykonano prawdopodobnie na przełomie 1934/35 - wskazują na to także wprowadzone wówczas nowe pasy. Pas oficerski z poprzeczką ["koalicyjką"] produkowano w tej wersji do 1940.

Warta LSSAH przed "Adolf Hitler Haus" - Monachium

Rok 1933. Po dojściu Hitlera do władzy, na terenie Prus utworzono skoszarowane oddziały policji pomocniczej - Hilfspolizei. Na zdjęciu moment przyjmowania SS-manów w szeregi tej formacji.

Pruski policjant OrPo i SS-mann podczas patrolowania ulic Berlina.

W czasie walk ulicznych SS-mani ponosili straty, którymi interesował się sam Führer...

Gwardia przyboczna w nowych, czarnych mundurach.

Obstawa Führera strzegła go nawet gdy przebywał "wśród swoich"...

SS-mani z trudem powstrzymują wiwatujący tłum...

"W uznaniu zasług" Führer wręcza SS-manom "Sztandar krwi".

W 1932 wprowadzono nowy czarny mundur. Jako pierwsi założyli go SS-mani z LSSAH. Na zdjęciu  SS-Untersturmführer i jego pułkowi koledzy, którzy nowych mundurów jeszcze nie noszą.

Norymberski Parteitag, wrzesień 1937. Poczty sztandarowe pułków Leibstandarte SS "Adolf Hitler" i SS-Standarte "Deutschland", żołnierze kompanii honorowych [Ehre Kompanie] noszą specjalne białe oporządzenie i rękawiczki wprowadzone prawdopodobnie w połowie lat 30 [na wcześniejszych zdjęciach występują w zwykłym oporządzeniu]. Chorążowie mieli rękawice z długimi mankietami. Oficerowie z kawaleryjską przeszłością, podkreślali to, z dumą nosząc ostrogi - widać je na butach SS-Untersturmführera stojącego na pierwszym planie.

Parteitag roku 1937 przeszedł do historii jako największy. Na płycie stadionu stanęło 120.000 umundurowanych uczestników, których podziwiała publiczność licząca ok. 140.000 ludzi.